Sararan Banyo Eviye Modelleri Nasıl Temizlenir?

Sararan Banyo Eviye Modelleri Nasıl Temizlenir?

Sararan banyo eviye modelleri nasıl temizlenir?; Lavabolardaki sararmalar görüntü ve kötü koku açısından olumsuz bir durumdur.  Eviyeler sık sık kullanılan alanlar olduğu için çabuk kirlenir ve sararmalar oluşmaktadır. Özellikle aile üyelerinin fazla olduğu yaşam alanlarında bu durumla çok sık karşılaşılmaktadır. 

Sararmış Eviye Temizliği Nasıl Olur?

Sararmış eviyelerin temizliği için biraz deterjan veya sıvı sabun, yüzey temizleyici, çamaşır suyu, fırça veya sünger yeterli olacaktır. Öncelikle kaynar suyla yıkadığınız alanı, daha sonra çamaşır suyu ile süngerle silin. Bu sırada ağzınızı ve ellerinizi korumaya almayı unutmayınız. İyice sildiğiniz sararmış lavaboyu bol suyla durulayın. Bu işlemi haftada dört kez tekrarlarsanız eviye sararma sorununu ortadan kaldırmış olursunuz. Sarı lekelerin yanı sıra eviyede siyah lekeler varsı bir diş macunuyla bu lekeleri temizleyebilirsiniz. İlk olarak kaynak su dökün ve lekeli alanı diş macunu sıkarak süngerle silin. Eviye temizliğinde kullanılan diğer bir üründe karbonattır. Karbonat ve sıcak su karışımını lekeli alana uygulayın ve lekelerin yumuşadığını görmüş olursunuz. 

 

SARARAN BANYO EVİYE MODELLERİ

 
 • Sararmış eviye aynı zamanda çamaşır suyu veya krem temizleyiciyle de temizleyebilirsiniz.
 • Çamaşır suyu dökerek sararmış olan alanı temizleyebilirsiniz.
 • Dilerseniz krem temizleyiciyi 5 dakika bekletin ve sonra kirli alanı fırçalayın.
 • Çamaşır suyunu yarı yarıya suyla seyreltin ve sonra karışımı sararmış tuvalete spreyle sıkın ve fırçanın ulaşamayacağı alanlara da etki edebilirsiniz. 
 • Sararan eviyelerinizde kimyasal madde kullanmak istemiyorsanız beyaz sirke ve karbonatı kullanabilirsiniz.
 • Sararmış yüzeye karbonat dökün ve spreyle karbonatın üzerine beyaz sirke sıkın.
 • Sirke ve karbonat birleşimi köpürebilir. Bu şekilde akşam saatlerinden sabaha kadar bekletin ve fırçalayın ardından bol soyla durulayın. 
 • Birçok evin mutfağında değişik malzemelerden yapılmış evyeler bulunmaktadır. Birçok evin mutfağında yer alan evyeler mermer ve çelikten yapılmıştır. Evyelerdeki sararmalar ve su lekeleri kötü görüntüye neden olurlar. Bu da sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle her kullanım sonrasında evyelerin sıvı temizleyicilerle temizlenmesi gerekmektedir. Aksi halde kir orada kalıntı olarak kalır ve daha sonra temizlenmesi zorlaşabilir. 
 • Mermer ve Granit Evye Nasıl Temizlenir?
 • Mermer ve granitten yapılan evyelerde kararma ve sararmalar oluşabilmektedir.
 • Sararan yerleri temizlemek için çelik olan lavabolara göre çok daha dikkatli olmak gerekir. Mermer ve gratik asidik malzemelere karşı hassas olup içinde çukurlaşmalar oluşabilmektedir. 
 • Malzemeler: Bir adet limon suyu veya yarım çay bardağı beyaz sirke, kireçli olmayan sıcak temiz su.
 • Eğer evyede oluşan sararmalar zorluysa ve çıkmıyorsa suyunuzu mutlaka ısıtın.
 • Kaynatıp kenarda beş dakika bekletin ve sıcak suyun içinde yarım çay bardağı beyaz sirkeyi koyun.
 • Karışımın etkisini arttırmak için 1 limonun suyunu ekleyin ve karışımı temiz bir spreyin içinde dökün ve evyenin sararan yerlerine sıkın daha sonra on dakika bekletin.
 • Lekelerin açıldığını görecekseniz daha sonra durulayın. 
 

SARARMIŞ EVİYE NASIL TEMİZLENİR

 

Seramik Lavabo Sararması Nasıl Geçer?

 1. Makine veya el yıkama deterjanı ile yüzey ve lavabo çevresini kabaca temizleyin.
 2. Kötü kokuların önlenmesi ve yüzeyin güçlenmesi için özel olarak tasarlanmış temizleme çözeltisiyle lavaboyu şampuan durulama tekniğiyle temizleyin.
 3. Lavabo çevresini ve yüzeyi kalıcı lekeleri önlemek için küçük bir tüy güneyle fırçalayarak temizleyin.
 4. Parlak bir sonuç elde etmek için, banyo lavabosunu fırça hareketi ile yüzeyin bütünlüğünü koruyun ve her bir ısıtma yüzeyinde ısıtma işlemi yapılmasını sağlayın.
 

EVİYE

 

Lavabo Neden Sararır?

Lavabo sararması genelde borulu tesisatlardaki kireçtaşlarının çözülmesinden kaynaklanmaktadır. Kireç, suyun içindeki gizli mikroorganizmaların etkisiyle tesisatlarda birikip, musluk, lavabo vb. borularda biriken ve sağlam ve kalın bir kireç tabakasına dönüşen içerisine tarafından oluşan bir tabloya verilen isimdir. Kireçtaşlarının çözülmesi sonucunda sararma çoğu zaman gözlenmektedir.

 

LAVABO NEDEN SARARIR

 

Lavabo Üzerindeki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Sarı lekeleri çıkarmak için; bir kova su ile bazı deterjan veya asitli temizleyici kullanmak en etkili olacaktır. Deterjan veya asitli temizleyici, lekeli bölgeyi ovalayarak hafif hafif sürülmelidir. Kumaş bezi veya bir mop kullanarak temizleyici üzerine uygulanır. Daha sonra lekeli bölge su ve deterjanla yıkanır. Borçlu sıvılar çok güçlü lekeleri çıkartmak için ısı ile uygulanabilir. Her durumda, asitli temizleyicinin veya sıcak su ile yıkanan lekeleyi doğrudan etkilemeyin. Çünkü bu, lekeyi daha da kötüleştirebilir.

 


LAVABO ÜZERİNDEKİ SARI LEKE NASIL ÇIKAR

 

Soru Sor

Security Code

*Lütfen zorunlu alanları doldur...

BENZER İÇERİKLER