Kırmadan Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Kırmadan Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Tuvalet tıkandı su gitmiyor ne yapmalıyım?, Bezle tıkanan tuvalet nasıl açılır?, Oturak tuvalet tıkanıklığı nasıl açılır? gibi sorularınız için; makalemize göz atmayı unutmayın!

Kırmadan Tıkanıklık Açma 

Tuvalet tıkanmaları ev yaşamında istenmeyen olaylardan biridir. Bütün evlerde zaman zaman tuvaletler aniden tıkanabilir. Her zaman bireysel müdahaleler sonuç vermeyebilir ancak aniden geliştiği için kendi yöntemlerinizle tuvaletinizi kırmadan sizde tıkanıklığı giderebilirsiniz. Gerek alaturka gerekse alafranga tuvaletler hatalı kullanım ya da özensiz temizlik sonucu tıkanabilir. Gelişigüzel fazla miktarda tuvalet kağıdının kullanılması, hijyenik kadın pedleri, çocuk bezleri, temizlik bezleri, izmarit ve saç gibi çöp birikintileri yanlışlıkla atıldığında tıkanmaya neden olabilir.

 

tıkanıklık açma

 

Küçük çocuklar da oyuncakları tuvalete atarak tuvaletin tıkanmasına neden olabilirler. Böylesi anlarda panik yapmayın ve tıkanıklığı geçirecek yöntemleri uygulayın.  Ellerinize eldiven takıp, uzun kollu bir kıyafet giymelisiniz. Tıkalı tuvaleti açmak için yapılması gereken ilk şey sifonu çekmek olacaktır veya bir kova dolusu suyu bir kerede boşaltın. Birden fazla çekilen sifon ya da dökülen su, tuvaletin taşmasına neden olabilir. Sifonu çektikten veya suyu döktükten sonra dikkat etmeniz gereken husus, tuvaletin hangi hızla aktığıdır. Tuvaletteki su hızlı bir şekilde akıyorsa tıkanıklık yakın mesafede demektir. Şayet, bir süre sonra yavaş akmaya başlıyorsa tıkanıklık uzak mesafededir. 

 

tuvalet tıkanıklığı açma

 


Tuvaleti Pompayla Nasıl Açarsınız?

Hiçbir uzman tesisatçıya gerek kalmadan basit bir işlemle tuvaletin tıkanıklığını giderebilirsiniz. Birçok evde lavabo ve benzeri tıkanmalarda kullanılan basit bir el pompası kullanabilirsiniz. Eğer, yoksa yakınınızda bulunan nalbura gidip pompa alabilirsiniz. Tuvalet gider kısmındaki deliğe pompa tam oturacak şekilde yerleştirilerek pompalama yapılır. Tuvaletin tıkanmasına neden olan herhangi bir nesne ya da yabancı cisim varsa eğer yerinden oynayacak ve tıkanıklık açılacaktır. 

 

tuvaleti pompa ile nasıl açarsınız

 

Tel Elbise Askısı ile Tuvalet Nasıl Açılır?

Pompa yoksa ya da çözüm olmadıysa elbise askısıyla deneme yapabilirsiniz. Her evde mutlaka tel elbise askısı bulunur. Tel askıyı elinizle düzeltip çubuk haline getirin ve uç kısmını kanca şekline getirin. Daha sonra kanca olan kısmı tuvalete sokun ve tıkanmaya neden olan cismi yerinde oynatın ve içeriye doğru çekin. Burada olumsuz olan durumlardan biri de tıkanmaya neden olan cisim yakında olmayıp uzak kalırsa böylesi durumlarda bir tesisatçıya başvurabilirsiniz. 

 

tuvalet tıknaıklığı açma

 

Sirke ve Karbonatla Tuvalet Nasıl Açılır?

Lavabo veya tuvaletler tıkandığı zaman sirke ve karbonat kullanabilirsiniz. Tuvaletteki cisimleri bu şekilde çözebilirsiniz. 

Sirke ve Tuz Kullanarak Tuvaleti Açma Yöntemi 

Karbonat yoksa eğer sirke ve tuzu karıştırarak tuvaletin içinde dökün ve yirmi dakika bekletin daha sonra sıcak suyu döküp şifonu çekin. 

Kimyasallar Kullanarak Tuvaleti Açın

Her ne kadar bu tür açma işlemini kullanarak basit tıkanmaları çözebilirsiniz. Yapı marketlerde bulunan kimyasallardan satın alabilirsiniz. Birkaç adet alıp tuvaleti açma denemesi yapabilirsiniz. 

Soru Sor

Security Code

*Lütfen zorunlu alanları doldur...

BENZER İÇERİKLER