Hangi Renkler Birlikte Yıkanır? Kıyafetler Nasıl Ayrılır?

Hangi Renkler Birlikte Yıkanır? Kıyafetler Nasıl Ayrılır?

Hangi Renkler Birlikte Yıkanır? Kıyafetler Nasıl Ayrılır? Çamaşırlar Renklerine Göre Nasıl Ayrılır?, Karışık Renkli Kıyafetler Hangi Programda Yıkanır?; Açık renkli çamaşırları koyu gruplardan ayrı yıkamakla beraber ayırmalısınız. Banyo çamaşır dolabı düzenleyiciler ve kişisel temizliğin olduğu alan içerisindedir. Banyo alanlarında çamaşır makinesi ve kıyafetler ile ilgili merak ettikleriniz için, sayfamızı gelin beraber keşfedelim!

Giysilerin uzun yıllar giyinebilmesi ve kalitesinin, formunun bozulmaması için dikkatli bir şekilde yıkanması gerekmektedir. Her giysinin kumaşına özel yıkanma talimatları farklıdır ve bu talimata göre temizlenmesi gerekmektedir. Aksi halde uygun olmayan programda yıkarsanız giysilerinizin veya tekstil ürünlerinizin formu bozulur ve bir daha kullanılamaz hale gelebilir. Genellikle açık renkli giysiler beyazda yıkanmaktadır. Bunlar açık mavi, açık yeşil, bej, sarı, fuşya ve krem rengi de buna dahildir. Açık gri ve pastel renkler beyazda yıkamak için uygun renklerdir. Beyaz çamaşırlar ve beyazlar için kullanılan deterjanla yıkandığı zaman temizlenecektir. 

 

ÇAMAŞIR MAKİNESİ DOLABI VE KIYAFET AYRIMI

 

Yıkanacak Kıyafetler Nasıl Ayrılır?

Beyazların daha beyaz ve renklilerin canlı, siyahların ilk günkü gibi rengini korumasının ilk şartı yıkama öncesinde çamaşırların doğru bir şekilde gruplandırılmasıdır. Çamaşırları yıkamadan önce mutlaka rengine, türüne ve kirlilik oranına göre ayırmalısınız. Aksi halde çamaşırlarınızın renkleri birbirine geçer hem de çamaşırlarınız ilk günlü canlılıklarını kaybeder. Çamaşırların renklerini kumaşın türüne ve kirlilik oranına göre ayırdıktan sonra kullandığınız deterjan üreticisinin paket üzerinde belirttiği miktarda deterjan kullanarak makinenizin uygun programına ve su sıcaklığını seçerek yıkama yapmalısınız. Örneğin renkli çamaşırların 30 derecenin üzerinde yıkanması renklerinin solmasına neden olabileceği gibi, yünlülerin yüksek devirde yıkanması çamaşırların formunun bozulmasına yol açar. Renkli çamaşırlarınızın canlılığını koruması ve renklerinin atmaması için sıvı ve toz deterjanlarıyla yıkama yapabilirsiniz. 

 

ÇAMAŞIR MAKİNESİ SEÇİMİ

 

İpek ve saten gibi narin ve ince çamaşırlar için diğer kumaş türlerinden ayrı olarak narin kumaşlara özel sıvı çamaşır deterjanlarıyla yıpratmadan yıkayabilirsiniz. Koyu renkli kıyafetlerinizin kot pantolonlarınızın solmalarını önlemek ilk günkü renklerini korumak içinse siyahlara özel sıvı çamaşır deterjanı kullanabilirsiniz. Böylece kıyafetlerinizin ömrünü doğru ve bilinçli yıkama talimatlarıyla uzatabilirsiniz. 

 

ÇAMAŞIR MAKİNESİ RENK AYIRIMI

 

Koyu Renkliler Güvenli Nasıl Birlikte Yıkanır?

Kıyafetleri renklerine göre ayırmak ve yıkamak önemli ve en iyi olan yöntemdir. Koyu renkler en az renk geçişi olma eğilimindedir. Bu yüzden güvenli bir şekilde rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Koyu rengin türü ne olursa olsun, renk geçişi ve açık renkleri birlikte yıkamaktan kaçınmalısınız. Tişörtler ve elbiselerde dahil olmak üzere renkli giysiler, birlikte yıkandığında siyah boyayla bozulabilir. Açık ve koyu renkli çamaşırları birlikte yıkamadan önce daima ayırın. Koyu renklerin boyası suya sızarak açık renklerin tonunu değiştirebilmektedir. Bu yüzden açık gri bir gömleği koyu renk bir gömlekle makinede yıkamak giysilerin rengini hemen bozar. Bu tür renk akmasını önlemek için önce koyu rengi kendi başına yıkayın. En iyi sonuçlar için hafif bir deterjan ve soğuk su kullanmalısınız. 

 

KOYU RENKLİ GİYSİLER İÇİN DETERJAN SEÇİMİ,

 

Yıkama Sırasında Renk Değişimi Önlemek İçin Yapmanız Gerekenler

  • Yıkama sırasında renk atma olayı maalesef yaşanmaktadır. Bu yüzden giysilerinizin renk değiştirmesini istemiyorsanız kumaş tazeleme tozu kullanabilirsiniz. 
  • Yeni renkli giysilerinize leke bulaşmasını önlemek için her parçayı dikkatle incelemelisiniz
  • Yeni renkli giysiler yıkıyorsanız eğer, giysiyi ters çevirin
  • Deterjan kullanarak yumuşak bir programda yıkayın 
  • Yeni renkli giysileri yıkarken, renkleri bozmamak için yumuşak ya da orta yıkama programını seçin 
  • Beyaz giysilerinizin sararmasını önlemek için onları parlak renkli giysilerle yıkamamalısınız.
  • Parlak renkli giysiler beyazları kolayca lekeleyebilir ve griye dönüştürür. Giysileri sık yıkamakta solmalarına ve matlaşmasına neden olur. 
 

BANYO ALANLARI ÇAMASIR MAKİNESİ

 

 

Soru Sor

Security Code

*Lütfen zorunlu alanları doldur...

BENZER İÇERİKLER